P272HL472M300C
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
P272HL472M300C
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 4700PF 20% 250VAC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
4700 pF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Y2
Size / Dimension :
0.531" L x 0.201" W (13.50mm x 5.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
250V