B32653A1662J000
Part Number:
B32653A1662J000
Description:
CAP FILM 6600PF 5% 1.6KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
6600 pF
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)