ECQ-E2225JFW
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-E2225JFW
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.839" (21.30mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V