CB047D0224JBC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CB047D0224JBC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC 2220
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V