DME10S33K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DME10S33K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.033 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.827" L x 0.256" W (21.00mm x 6.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)