333MWR102K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
333MWR102K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.033 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.413" Dia x 0.807" L (10.50mm x 20.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)