ECQ-E4474JFB
Part Number:
ECQ-E4474JFB
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.307" W (18.50mm x 7.80mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V