CB047G0273JBC
Part Number:
CB047G0273JBC
Description:
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC 2220
Capacitance :
0.027 µF
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension :
0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V