ECW-F2824HAB
Part Number:
ECW-F2824HAB
Description:
CAP FILM 0.82UF 3% 250VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.82 µF
Height - Seated (Max) :
0.752" (19.10mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.713" L x 0.315" W (18.10mm x 8.00mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V