224MSR102K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
224MSR102K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.280" L x 0.571" W (32.50mm x 14.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)