153MWR152KD
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
153MWR152KD
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.015UF 1.5KVDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)