BFC246857563
Part Number:
BFC246857563
Description:
CAP FILM 0.056UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.232" W (17.50mm x 5.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V