474MPR400K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
474MPR400K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
376 mOhms
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.413" W (31.00mm x 10.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V