B32562H3155J289
Part Number:
B32562H3155J289
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC 2DIP
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.650" L x 0.343" W (16.50mm x 8.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V