SMDTC03330KB00KS00
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
SMDTC03330KB00KS00
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC 1812
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V