QXL2B104KTP7FG
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QXL2B104KTP7FG
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 125VAC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.606" (15.40mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.433" L x 0.268" W (11.00mm x 6.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
125V