474MSR102K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
474MSR102K
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.280" L x 0.728" W (32.50mm x 18.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)