MKP385E2562BKII2B0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP385E2562BKII2B0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 5600PF 10% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
5600 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
469 mOhms
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.713" (18.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
800V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)