474MWR050K
Part Number:
474MWR050K
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 50VDC AXIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.453" L (6.00mm x 11.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V