MKP385E3181AKIM2T0
Part Number:
MKP385E3181AKIM2T0
Description:
CAP FILM 0.018UF 10% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.018 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
146 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.713" (18.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)