ECW-F2125HAB
Part Number:
ECW-F2125HAB
Description:
CAP FILM 1.2UF 3% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.831" (21.10mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.740" L x 0.374" W (18.80mm x 9.50mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V