QYX1H474JTP1FG
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QYX1H474JTP1FG
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.551" L x 0.374" W (14.00mm x 9.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V