ECW-U4124V17
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-U4124V17
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC 3931
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.20mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
3931 (9880 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.386" L x 0.315" W (9.80mm x 8.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V