QXK2G104JTP7ZHFL
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QXK2G104JTP7ZHFL
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.665" (16.90mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.610" L x 0.287" W (15.50mm x 7.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V