155MPW160K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
155MPW160K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 160VDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
1.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.512" Dia x 1.142" L (13.00mm x 29.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
160V