BFC236841394
Part Number:
BFC236841394
Description:
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.39 µF
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.197" W (26.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V