B32572J3684K000
Part Number:
B32572J3684K000
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC 2DIP
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-DIP
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.650" L x 0.276" W (16.50mm x 7.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V