EFX2S35K125C092LH
Part Number:
EFX2S35K125C092LH
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 350VAC RAD
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.591" W (26.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
700V