ECQ-E1155RJF
Part Number:
ECQ-E1155RJF
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.724" (18.40mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V