B32560J0225J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32560J0225J000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC 2DIP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.323" (8.20mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-DIP
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.354" L x 0.256" W (9.00mm x 6.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V