BFC236951182
Part Number:
BFC236951182
Description:
CAP FILM 1800PF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
1800 pF
Height - Seated (Max) :
0.343" (8.70mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V