725M22492JA2
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
725M22492JA2
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" L x 0.228" W (18.50mm x 5.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V