BFC236857104
Part Number:
BFC236857104
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.1 µF
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.209" W (17.50mm x 5.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V