ECW-FD2J185JC
Part Number:
ECW-FD2J185JC
Description:
CAP FILM 1.8UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.996" L x 0.441" W (25.30mm x 11.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V