ECW-FA2J155JB
Part Number:
ECW-FA2J155JB
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.929" (23.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.531" W (26.00mm x 13.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V