WMC08D47K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
WMC08D47K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 4700PF 10% 80VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
4700 pF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.406" L (4.70mm x 10.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
50V
Voltage Rating - DC :
80V