ECQ-E2275RKB
Part Number:
ECQ-E2275RKB
Description:
CAP FILM 2.7UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
2.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.854" (21.70mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.819" L x 0.366" W (20.80mm x 9.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V