P295BJ222K500A
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
P295BJ222K500A
Category:
Film Capacitors
Description:
2200PF 500V
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
2200 pF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Y1
Size / Dimension :
0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)