ECW-H10753RJV
Part Number:
ECW-H10753RJV
Description:
CAP FILM 0.075UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
0.075 µF
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.906" L x 0.413" W (23.00mm x 10.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)