ECW-F2155HAQ
Part Number:
ECW-F2155HAQ
Description:
CAP FILM 1.5UF 3% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.949" (24.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.740" L x 0.413" W (18.80mm x 10.50mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V