QXL2E154KTP7FM
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QXL2E154KTP7FM
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 250VAC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.823" (20.90mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" L x 0.280" W (18.50mm x 7.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V