ECW-F4563JLB
Part Number:
ECW-F4563JLB
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.567" (14.40mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.260" W (12.50mm x 6.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V