BFC236857184
Part Number:
BFC236857184
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.18 µF
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.220" W (26.00mm x 5.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V