FCP1913H563J-E1
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCP1913H563J-E1
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC 1913
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.056 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1913 (4833 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V