QXP2K473KRP7FP
Part Number:
QXP2K473KRP7FP
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 800VDC RAD
Capacitance :
0.047 µF
Height - Seated (Max) :
0.780" (19.80mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
800V