BFC236865124
Part Number:
BFC236865124
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.12 µF
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.283" W (26.00mm x 7.20mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V