ECW-FG70105JA
Part Number:
ECW-FG70105JA
Description:
CAP FILM 1.0UF 700VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.374" W (31.50mm x 9.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V