QXP2J104JRP7FP
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QXP2J104JRP7FP
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.803" (20.40mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.827" L x 0.323" W (21.00mm x 8.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
630V