CB052K0273JBC
Part Number:
CB052K0273JBC
Description:
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC 2824
Capacitance :
0.027 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.161" (4.10mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension :
0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V