QXP2K153JRP7FL
Part Number:
QXP2K153JRP7FL
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 800VDC RAD
Capacitance :
0.015 µF
Height - Seated (Max) :
0.673" (17.10mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.630" L x 0.276" W (16.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
800V